- Werdykt Jury Profesjonalnego XX Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”
JURY:
- Mieczysław Wojtas
- Bartłomiej Miernik
- Marta Ledwoń
W Jubileuszowej XX edycji „Zwierciadeł” wzięło udział 10 młodzieżowych zespołów teatralnych reprezentujących placówki szkolne i instytucje kultury Lublina oraz okolic. 10 spektakli konkursowych przedstawionych publicznie podczas tegorocznych Spotkań wyraźnie wskazują na kierunek poszukiwań i zainteresowań młodego teatru. Dominowała tematyka współczesna i aktualne problemy otaczającej rzeczywistości. Teatr młodzieżowy stał się barometrem naszych czasów, lustrzanym odbiciem trudnych spraw, radości i traum dotykających młode pokolenie. Twórcze poszukiwania autorów i wykonawców spektakli oscylowały wokół ludzkich przeżyć ukazywanych na tle dynamicznie zmieniającego się, nie zawsze w dobrym kierunku – świata. Ważne okazały się indywidualne i zbiorowe dramaty dorastającej młodzieży, często przeżywane w osamotnieniu i zgiełku nieczułego świata. Marzenia i tęsknota do bliskości drugiego człowieka, oraz poszukiwanie dróg do lepszego życia – to także istotne problemy młodego pokolenia ukazywane w tegorocznych spektaklach. Budującym zjawiskiem zauważonym przez jurorów jest nie tylko dotykanie problemów, ale wola naprawy świata i znalezienie w nim miejsca dla siebie. Wrażliwi i świadomi twórcy napawają nas optymizmem i są nadzieją na przyszłe – może lepsze czasy.
Jury z zadowoleniem dostrzega wysoki poziom artystyczny większości spektakli. Jednocześnie zauważa potrzebę pracy na kulturą języka jako głównego środka komunikacji z widzem. Notoryczna niedbałość w tym zakresie pozbawia nas przyjemności wsłuchiwania się w pięknie brzmiące myśli.
Jury po obejrzeniu i wnikliwej analizie wszystkich spektakli postanowiło przyznać:
– Statuetkę „Zwierciadło” zespołowi „Punkt 0” z II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Za celnie wyartykułowane przesłanie skierowane do dorosłych, spójną konstrukcję spektaklu i zbiorową kreację teatralną. Spektakl zrealizowany pod opieką Pani Anny Maliszewskiej-Pokrzywy oraz Pani Moniki Sugier.NAGRODY:
Pierwsza nagroda została przyznana Teatrowi „NOTOCO Spektrum Akacja” z Młodzieżowego Domu Kultury pod Akacją w Lublinie za wyrażenie lęków i traum współczesnego świata osadzonych w metaforycznych obrazach pokoleniowego snu, w spektaklu pt. „Otwórz Drzwi” w reżyserii Pani Moniki Nitkiewicz-Mitrut. (bony do sieci Empik)
Druga nagroda została przyznana Teatrowi „NOK- ART” z Nałęczowskiego Ośrodka Kultury za uniwersalizm w ukazaniu ciemnych instynktów natury ludzkiej niezależnych od działania czasu, w spektaklu pt. „W(Inny)?” w reżyserii Pani Katarzyny Jóźwik. (bony do sieci Empik)
Trzecia nagroda została przyznana Teatrowi „To nie przejdzie 2.0” z Międzynarodowego LO Paderewski w Lublinie za odważny teatralny dialog podejmujący wrażliwe tematy poszukiwania własnej tożsamości i akceptacji, w spektaklu pt. „Spóźnione urodziny” w reżyserii Pana Cezarego Potapczuka. (bony do sieci Empik)
Dodatkowo Jury postanowiło przyznać nagrodę instruktorską dla Pani Moniki Nitkiewicz-Mitrut za stworzenie rozpoznawalnego stylu scenicznego i osiągnięcia w dziedzinie edukacji teatralnej młodzieży.
Jury postanowiło uhonorować wyróżnieniami wszystkie pozostałe zespoły.
1) Teatr „Andromeda” z Zespołu Szkół nr. 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie za scenariusz i reżyserię spektaklu „Sąd Ostateczny”
2) Grupa Teatralna „RESZTA LUDZI” z I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie za poszukiwanie języka teatralnego w obszarze ruchu i mimiki
3) Teatr „Kropka po prostu” z IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie za koncepcję dramatyczną i zespołową grę sceniczną spektaklu „TO SIĘ WYTNIE”, w reżyserii Pani Katarzyny Kasprzyckiej
4) Grupa Teatralna „Imponderabilia” z II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie za uniwersalizm i wielopoziomowe ujęcie problemów równouprawnienia kobiet w spektaklu „Polowanie na czarownice”.
5) „Teatr Bardzo Amatorski” z Śródziemnomorskiego LO w Lublinie za czystość formy scenicznej etiudy teatralnej pt „Szał. Młodopolska Etiuda Dramatyczna” zrealizowanej pod opieką Pani Marty Malik.
6) Grupa Teatralna „Spicy Eden” działająca w ramach Inkubatora z Teatru im Juliusza Osterwy w Lublinie za poszukiwanie indywidualności postaci zespołowej grze aktorów, w reżyserii Pana Wojciecha Rusina.Pani Marta Ledwoń reprezentująca Centrum Artystyczne Marty Ledwoń „Daję Słowo” i Jurorka „Zwierciadeł” przyznała indywidualne nagrody dla: Blanki Woźniak ze spektaklu pt. „Spóźnione odwiedziny” i Stanisławy Kasztelaniec – Kiszki ze spektaklu pt. „W(Inny)?”.
Jury postanowiło przyznać także nagrody indywidualne
1) Natalia Targońska, Iga Grudka za scenariusz i reżyserię spektaklu „Sąd Ostateczny”
2) Blanka Woźniak, Stanisława Kasztelaniec – Kiszka za grę aktorską w różnych spektaklachJury bardzo dziękuje dyrekcji II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie w osobie Pani Małgorzaty Klimczak za nieustanne wspieranie ważnego dla społeczności szkolnej wydarzenia, które na stałe wpisało się na karty lubelskiej kultury teatralnej. Szczególne podziękowania kierujemy do nieocenionych organizatorów „Zwierciadeł”: Pani Anny Maliszewskiej – Pokrzywy i Pani Agnieszki Trąbskiej, a także dla twórców „Zwierciadeł” Pani. Katarzynie Jóźwik oraz Pana Dariusza Figury. Dzięki ich oddaniu, pasji i życzliwości „Zwierciadła” zawsze kojarzą się z miłym i oczekiwanym wydarzeniem.
Jury dostrzega udział całej społeczności szkolnej nauczycieli, młodzieży – wolontariuszy, którzy z poświęceniem i wielką kulturą wspomagali organizacyjnie imprezę i spowodowali, że „Zamoy” na czas „Zwierciadeł” stał się świątynią sztuki teatru.
-Mieczysław Wojtas
-Bartłomiej Miernik
-Marta Ledwoń - Protokół Jury Młodzieżowego XX Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”
Jury w składzie:
- Kaja Rowińska
- Hanna Busz
- Anatol Karski
- Filip Musiałowski
Przyznało:
1 Miejsce ex aequo:„Notoco Spektrum Akacja” – za plastyczność, symboliczną formę przekazu oraz wyjątkową umiejętność wykorzystania rekwizytu
„To nie przejdzie 2.0” – za impresywne przedstawienie trudnego, a zarazem bliskiego młodzieży tematu oraz za wielowymiarowość na płaszczyźnie psychologicznejWyróżnienia indywidualne:
Stanisława Kasztelaniec-Kisza – za wyrazistość postaci, charyzmę, energię na scenie i wyróżniający się wokal w spektaklu „W(Inny)?” (plecak z gadżetami + bon do empiku)
Julia Kuzioła – za efektywne i zwięzłe przekazanie skomplikowanej idei artystycznej w spektaklu „Szał. Młodopolska etiuda dramatyczna” (plecak z gadżetami + bon do empiku)
Anna Lipińska – za wrażliwe i świadome wykorzystanie instrumentu w spektaklu „Kawa zbrudzona mlekiem” (książka „Zanim wystygnie kawa” – Toshikazu Kawaguchi + bon do empiku)
Weronika Rybaczek – za nietuzinkowe odtworzenie roli oraz dedykację i konsekwencję sceniczną w spektaklu „Polowanie na czarownice” (książka „Gdzie śpiewają raki” Delia Owens)
Karol Domosud – za świadomą, emocjonującą i wyróżniającą się wrażliwością i jakością grę aktorską (książka „Dopaminowy detoks” – Thibaut Meurisse)Wyróżnienia grupowe:
„Punkt0” – za komediowość, zespołowość, eksperymentalną formę przekazu oraz skłonienie do refleksji
„Kropka po prostu” – za wiarygodne przedstawienie relacji romantycznych w realiach powstania
„Andromeda” – za aktualny, rezonujący z młodzieżą temat oraz samodzielność w przygotowaniu spektaklu
„NOK-ART” – za niekonwencjonalne przedstawienie uniwersalnego problemu - Podsumowanie Pierwszego Dnia XX Edycji Zwierciadeł
„Sąd Ostateczny”
Spektakl opowiada o Młodym artyście, który zdaje sobie sprawę, ze nie ma konkretnych planów na swoje życie. Jego rozterki wzmacnia fakt, ze przeżywa "blokadę twórczą" przez co nie ma ani weny, ani pomysłów. Załamany idzie spać. Ze snu wybudza go personifikacja jego marzeń, która wraz z uosobieniami jego emocji, rzeczywistości i społeczeństwa będzie próbować wybrać dla niego jak najlepszą ścieżkę kariery.OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
„Kawa zbrudzona mlekiem”
Całość spektaklu była w kolorze sepii stylizowanej na dawne zdjęcie, jednakże poruszy aktualne problemy takie jak: problem złej strony sławy, kompleksów i zagrożeń w epoce social mediów. Przedstawienie jest nieme, a główną rolę odegra wyraźny ruch sceniczny. Całość uświetni muzyka grana na żywo.OLYMPUS DIGITAL CAMERA „To się wytnie”
„Teatr Kropka Po Prostu” działa w IX LO od 10 lat. Co roku przygotowuje spektakle autorskie, prezentowane na festiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich. Tematyka spektakli zawsze koncentruje się na problemach ważnych i dotyczących życia młodych ludzi, pamięci o przeszłości oraz poszanowania fundamentalnych wartości. Takie tematy podejmuje również spektakl „TO SIĘ WYTNIE”OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
„Otwórz Drzwi”
Spektakl autorski – Czasami masz dziwne sny, odwiedzają cię postaci z przeszłość, bierzesz udział w wojnach, rewolucjach, rodzisz martwe kurczaki lub latasz na kościach dzika ponad miastem… Nie rozumiesz dlaczego widzisz samą siebie za drzwiami mieszkania. A co jeśli to jest wiadomość? A jeśli jakaś cząstka ciebie woła, żeby ją przytulić i ukochać? I chociaż tak bardzo się boisz, to podchodzisz do tych drzwi, czy odważysz się je otworzyć?OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA „Polowanie na Czarownice”
Kobiety. Matki, babki, ciotki, siostry, córki, żony. Jednak przez wiele wieków prześladowane i odcinane od edukacji tylko przez wzgląd na ich płeć. Spektakl opowiada o traktowaniu i ograniczaniu kobiet na przestrzeni wieków. Zwraca także uwagę na to jak ważne jest podążanie własną drogą i dążenie do swoich celów mimo przeciwności losu. Wszystkie przedstawione problemy mają wymiar uniwersalny, a sposób ich przedstawienia pozwala zrozumieć, iż problem nie zanika na przestrzeni lat, a jedynie zmienia swoją formę. - Warsztaty z Tańca Współczesnego
Wczoraj nasi wolontariusze mieli możliwość pozyskania wartościowej wiedzy podczas warsztatów z Amelią Cholewą. Za przekazane informacje serdecznie dziękujemy.
- Warsztaty Aktorskie
Wczoraj nasi wolontariusze mieli możliwość pozyskania wartościowej wiedzy podczas warsztatów
z Panem Danielem Laseckim. Za przekazane informacje serdecznie dziękujemy.