Ogólnopolskie Spotkania Teatralne “Zwierciadła”

Przedstawiamy wam gościa specjalnego XX edycji Spotkań Teatralnych- Michała Jóźwika, który podczas zwierciadeł poprowadzi dla was warsztaty aktorskie. Zapisy już wkrótce!

Ukończyłem łódzką filmówkę i aktorski kurs letni w HB Studio w NY. Obecnie pracuję w kilku teatrach jako aktor lub pedagog. Najczęściej można spotkać mnie w Teatrze Komedii Impro w Łodzi czyli teatrze improwizacji. Rozwijam tam swoje umiejętności improwizatorskie. Prowadzę zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od czasu do czasu wyreżyseruję też spektakl. Mam za sobą mnóstwo ciekawych projektów, w tym spektakli, koncertów, performance’ów, filmów krótkometrażowych i przede wszystkim spotkań. Nadal się rozwijam i uczę nowych rzeczy.

Znajduję też czas na swoje inne zainteresowania i pasje, kontakt z przyrodą i ruch.

Poznajcie kolejnego gościa XX edycji Lubelskich Spotkań Teatralnych, Zwierciadeł! Oto Pan Paweł Siek.

Studiowałem kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie i właśnie tworzeniem muzyki zajmuję się na co dzień. Część nauki realizowałem we Włoszech i USA, a semestr studiów doktoranckich spędziłem w Hamburgu (Multimedia Composition). Piszę muzykę (wokalno-)instrumentalną, elektroniczną, teatralną…
– w przypadku tej ostatniej, doceniając możliwość współpracy z reżyserem i aktorami oraz towarzyszącą jej różnorodność spojrzeń. Lubię współtworzyć, bliskie mi są działania interaktywne i performatywne, improwizacje organicznie wrastające w przestrzenie zakomponowane, formy półotwarte.

Dużo czasu spędzam w podróżach – prowadząc warsztaty, zajęcia i dojeżdżając na próby – w nie zawsze oczywistych miejscach.

Trzecim gościem specjalnym XX edycji Spotkań Teatralnych będzie Katarzyna Kotarska, wysłuchajmy co ma o sobie do powiedzenia!

Pracuję głównie jako menedżerka kultury, animatorka społeczności lokalnych i tutorka – głównie, bo w takiej twórczej pracy z ludźmi, często w długofalowych procesach, różne role i zadania się ze sobą łączą i mieszają. Ogólnie dużo słucham, dużo gadam i dużo wymyślam.

Od 2021 roku koordynuję Lato w teatrze w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie – to program ministerialny na który składa się konkurs grantowy i część rozwojowa dla podmiotów i osób, które realizują projekty teatralne oparte na idei pedagogiki teatru w całej Polsce (aktualnie mam małą przerwę od pracy, bo niedawno na świecie pojawiła się moja córka, której teraz poświęcam czas).

Prowadzę sesje tutorskie i kręgi kobiet, wspieram ludzi w zmianach. Inicjowałam, projektowałam i koordynowałam wiele działań i projektów dla społeczności lokalnych, pracując z bibliotekami i domami kultury w wielu miejscach w Polsce. Szczególnie interesują ją małe społeczności i małe instytucje na Lubelszczyźnie.

W latach 2015-2020 byłam dyrektorką Centrum Kultury Gminy Jabłonna, w którym udało mi się razem ze wspaniałymi pracownikami i zaangażowaną społecznością lokalną przeprowadzić wizerunkowo-programowo-społeczną rewolucję i stworzyć miejsce, do którego z radością przychodzili mieszkańcy. Moje ulubione działania tam to teatralne i artystyczne projekty dla młodzieży w ramach programu Lato w teatrze (4-krotnie) i poza nim.

Ukończyłam filologię polską ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz Międzyobszarowe Studia Humanistyczno-Społeczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Zamoya skończyłam w 2009 roku. To moja ukochana szkoła, bo tam poznałam przyjaciół, z którymi pielęgnujemy relacje do dziś, ale też tam zaczęła się moja twórcza droga – pierwsze wiersze i pierwsze kroki w animacji kultury, dzięki realizacji Zwierciadeł, a potem uczestniczeniu w pracy Fundacji Teatrikon w pierwszych latach jej funkcjonowania. Zamoy był dla mnie formujący – bez tej społeczności nie pracowałabym tak, jak teraz i nie wierzyła, że kultura zmienia świat wokół.

Poza pracą piszę i robię kolaże. Interesują mnie nieodkryte historie rodowe, także te mojej rodziny i opowieści innych ludzi.

W tegorocznej edycji Zwierciadeł mamy zaszczyt gościć Kamilę Janik! Poświęćcie chwilę, by ją poznać.

Jestem absolwentką wydziału aktorskiego AST w Krakowie.

Od 2022 roku aktorką Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, współpracuję również z Och Teatrem w Warszawie i Teatrem Barakah w Krakowie.

Studiowałam judaistykę na UJ w Krakowie, pracowałam na ściance wspinaczkowej, uczę się robić zdjęcia i obserwować ptaki i rozpoznawać je po głosach.

Od niedawna mam kota, który ma na imię Miron. :))

Pani Paulina będzie kolejnym gościem specjalnym XX edycji Zwierciadeł. Z radością wam ją przedstawiamy!

Paulina Tokarz-Mazurek

W życiu i w pracy zajmuję się sztuką, głównie wizualną. Skończyłam fotografię na UW i sztukę współczesną na UKEN w Krakowie, gdzie robię doktorat ze sztuk plastycznych. Jestem artystką intermedialną, fotografką i kuratorką, a oprócz tego edukatorką – prowadzę warsztaty i projekty artystyczne w polskich instytucjach kultury. Razem z Michałem Tokarzem-Mazurkiem tworzę formację Kolektyw [ZOBACZ JAK].

W sztuce najbardziej cenię relacje. Dzięki niej poznaję ludzi i ich historie, staram się dawać im głos w przestrzeni publicznej. Moje wystawy traktuję przede wszystkim jako przestrzeń do spotkań i dialogu. Współtworzę też Fundację Pełnia wspierającą kobiety w kryzysie bezdomności.

Zamoy pokazał mi, że mogę być twórczynią i organizatorką kultury, dodał wiary w swoje siły i pomysły. Do dziś współpracuję z osobami poznanymi w liceum. W 2014 roku skończyłam mat-inf, którego nie zamieniłabym na żadną inną klasę, choć z naukami ścisłymi mam dziś niewiele wspólnego.

Do grona gości specjalnych dołączy także Pani Agata Sztorc-Gromaszek, dowiedzcie się o niej nieco więcej.

Jestem historyczką sztuki, kuratorką sztuki współczesnej, edukatorką, pasjonatką dostępności kultury, autorką wielu projektów społecznych. W latach 2016-2024 byłam kuratorką programu edukacyjnego a w latach 2019-2024 również koordynatorką dostępności w Galerii Labirynt w Lublinie. Mam duże doświadczenie w prowadzeniu warsztatów edukacyjnych inspirowanych sztuką dla różnych grup, między innymi dzieci, młodzieży, osób z niepełnosprawnościami. W 2022 zostałam wyróżniona Nagrodą Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury za projekt „Galeria Dostępna”. Obecnie pracuję w Warsztatach Kultury w Lublinie gdzie opiekuję się Osobami Wolontariackimi przy największych lubelskich festiwalach i robię inne ciekawe działania w Pracowni Kultury Aktualnej. W 2024 zostałam laureatką Stypendium im. Bogny Olszewskiej Fundacji Nieograniczona i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i wydałam zina na temat lubelskich wystaw dostępnych dla osób niewidomych i słabowidzących. Należę do Stowarzyszenia Otwieracz, w którym działam w imię dostępnej kultury. Praca z ludźmi i ze sztuką stanowi centrum moich zainteresowań. Lubelskie Spotkania Teatralne Zwierciadła są mi szczególnie bliskie, ponieważ miałam przyjemność koordynować to wydarzenie i były to moje pierwsze kroki w kulturze, które stawiałam przy wsparciu cudownych koleżanek i kolegów, nauczycielek oraz zespołu Fundacji Teatrikon. Był to cudowny czas, nie zapomnę go nigdy!

W tegorocznej edycji Zwierciadeł nie może zabraknąć z nami Krystiana Kamińskiego, kolejnego gościa specjalnego!

Działam na styku języka, edukacji, sztuki i dostępności, tworząc przestrzenie, które nie dzielą, lecz łączą. Wierzę, że kultura i język mają moc budowania wspólnoty – dają głos tym, których często się nie słyszy, otwierają przestrzeń na nowe perspektywy i pozwalają nam lepiej rozumieć siebie nawzajem.

Współpracuję z instytucjami kultury w całej Polsce. Prowadzę warsztaty edukacyjne, szkolenia, tworzę materiały dostępnościowe do wystaw, kuratoruję wystawy edukacyjne i te o charakterze społecznym. Uczę o języku niewykluczającym, starając się nie tylko mówić, ale przede wszystkim słuchać. Szukam sposobów, by kultura była bardziej otwarta – by każda osoba mogła poczuć się jej częścią, niezależnie od doświadczeń, języka czy sposobu odbioru świata. Interesują mnie różne formy opowiadania historii – zarówno te wizualne, jak i te zapisane w języku, które kształtują nasze myślenie o rzeczywistości i wpływają na to, jak widzimy siebie i innych.

Jestem doktorantem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie badam języki migowe i edukację językową osób g/Głuchych. Piszę artykuły naukowe i popularnonaukowe dotyczące inkluzywności w kulturze, dostępności sztuki współczesnej oraz edukacji językowej osób g/Głuchych. W swojej pracy zajmuję się także tematem sojusznictwa – jak być świadomym i aktywnym sprzymierzeńcem osób narażonych na wykluczenie, jak wspierać, nie odbierając sprawczości, i jak budować przestrzenie, w których równość nie jest tylko deklaracją, ale codzienną praktyką.

Angażuję się w działania na rzecz równości i dostępności – m.in. w ramach Zespołu ds. Równości UMCS oraz Otwartej Sieci Osób Kultury Reagujemy. Moje zainteresowania zawsze krążą wokół tego, jak budować przestrzenie otwarte na dialog, gdzie każda osoba ma możliwość bycia usłyszaną.

Skończyłem Zamoya w 2015 roku – i to właśnie tu nauczyłem się, że wspólnota ma znaczenie. Że kultura to nie tylko dzieła i wydarzenia, ale przede wszystkim ludzie, którzy je tworzą i którzy się wokół nich spotykają. Że najważniejsze rzeczy dzieją się między nami – w rozmowach, w wymianie myśli, we wspólnym działaniu. To tutaj organizowałem Zwierciadła, tu uczyłem się współpracy, odpowiedzialności i tego, jak ważne jest miejsce dla każdego głosu. W pewnym sensie cały czas robię to samo – tworzę przestrzenie, w których ludzie mogą się spotkać, zrozumieć i zobaczyć siebie nawzajem.

Przedstawiamy wam ostatniego gościa specjalnego tegorocznej edycji naszych Spotkań Teatralnych! Joanna Kozieł, W 2022 roku ukończyłam Zamoya. W 18. edycji Zwierciadeł byłam członkinią grupy promocyjnej oraz wystąpiłam w spektaklu „Homo Deus, czyli Krótka historia jutra”. Podczas 19. edycji miałam przyjemność poprowadzić spotkanie z gościem specjalnym Zwierciadeł. Obecnie jestem założycielką i koordynatorką Teatru Fatum w ACKiM Chatka Żaka. Pierwszy musical, który wyreżyserowałam – Pocałunek łez- rozpoczął moją przygodę z musicalami. Tworzenie ich stało się moją pasją – od reżyserii, przez aktorstwo, aż po wynajdywanie najdziwaczniejszych rekwizytów i scenografii. Obecnie razem z teatrem przygotowujemy się do premiery nowego musicalu ,,Piraci”, który wpłynie na deski teatru już 6 marca. W wolnym czasie przy kawie planuję kolejne musicale a przy herbacie inne rewolucje, teledyski i misterne plany

To nie koniec dobrych wieści, Pani Joanna wraz z pozostałymi gośćmi poprowadzi dla was spotkanie, rezerwujcie piątek 21.03

My już nie możemy się doczekać!