Ogólnopolskie Spotkania Teatralne “Zwierciadła”

JURY:

  • Mieczysław Wojtas
  • Bartłomiej Miernik
  • Marta Ledwoń

W Jubileuszowej XX edycji „Zwierciadeł” wzięło udział 10 młodzieżowych zespołów teatralnych reprezentujących placówki szkolne i instytucje kultury Lublina oraz okolic. 10 spektakli konkursowych przedstawionych publicznie podczas tegorocznych Spotkań wyraźnie wskazują na kierunek poszukiwań i zainteresowań młodego teatru. Dominowała tematyka współczesna i aktualne problemy otaczającej rzeczywistości. Teatr młodzieżowy stał się barometrem naszych czasów, lustrzanym odbiciem trudnych spraw, radości i traum dotykających młode pokolenie. Twórcze poszukiwania autorów i wykonawców spektakli oscylowały wokół ludzkich przeżyć ukazywanych na tle dynamicznie zmieniającego się, nie zawsze w dobrym kierunku – świata. Ważne okazały się indywidualne i zbiorowe dramaty dorastającej młodzieży, często przeżywane w osamotnieniu i zgiełku nieczułego świata. Marzenia i tęsknota do bliskości drugiego człowieka, oraz poszukiwanie dróg do lepszego życia – to także istotne problemy młodego pokolenia ukazywane w tegorocznych spektaklach. Budującym zjawiskiem zauważonym przez jurorów jest nie tylko dotykanie problemów, ale wola naprawy świata i znalezienie w nim miejsca dla siebie. Wrażliwi i świadomi twórcy napawają nas optymizmem i są nadzieją na przyszłe – może lepsze czasy.

Jury z zadowoleniem dostrzega wysoki poziom artystyczny większości spektakli. Jednocześnie zauważa potrzebę pracy na kulturą języka jako głównego środka komunikacji z widzem. Notoryczna niedbałość w tym zakresie pozbawia nas przyjemności wsłuchiwania się w pięknie brzmiące myśli.

Jury po obejrzeniu i wnikliwej analizie wszystkich spektakli postanowiło przyznać:
– Statuetkę „Zwierciadło” zespołowi „Punkt 0” z II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Za celnie wyartykułowane przesłanie skierowane do dorosłych, spójną konstrukcję spektaklu i zbiorową kreację teatralną. Spektakl zrealizowany pod opieką Pani Anny Maliszewskiej-Pokrzywy oraz Pani Moniki Sugier.

NAGRODY:

Pierwsza nagroda została przyznana Teatrowi „NOTOCO Spektrum Akacja” z Młodzieżowego Domu Kultury pod Akacją w Lublinie za wyrażenie lęków i traum współczesnego świata osadzonych w metaforycznych obrazach pokoleniowego snu, w spektaklu pt. „Otwórz Drzwi” w reżyserii Pani Moniki Nitkiewicz-Mitrut. (bony do sieci Empik)

Druga nagroda została przyznana Teatrowi „NOK- ART” z Nałęczowskiego Ośrodka Kultury za uniwersalizm w ukazaniu ciemnych instynktów natury ludzkiej niezależnych od działania czasu, w spektaklu pt. „W(Inny)?” w reżyserii Pani Katarzyny Jóźwik. (bony do sieci Empik)

Trzecia nagroda została przyznana Teatrowi „To nie przejdzie 2.0” z Międzynarodowego LO Paderewski w Lublinie za odważny teatralny dialog podejmujący wrażliwe tematy poszukiwania własnej tożsamości i akceptacji, w spektaklu pt. „Spóźnione odwiedziny” w reżyserii Pana Cezarego Potapczuka. (bony do sieci Empik)

Dodatkowo Jury postanowiło przyznać nagrodę instruktorską dla Pani Moniki Nitkiewicz-Mitrut za stworzenie rozpoznawalnego stylu scenicznego i osiągnięcia w dziedzinie edukacji teatralnej młodzieży.

Jury postanowiło uhonorować wyróżnieniami wszystkie pozostałe zespoły.
1) Teatr „Andromeda” z Zespołu Szkół nr. 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie za scenariusz i reżyserię spektaklu „Sąd Ostateczny”
2) Grupa Teatralna „RESZTA LUDZI” z I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie za poszukiwanie języka teatralnego w obszarze ruchu i mimiki
3) Teatr „Kropka po prostu” z IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie za koncepcję dramatyczną i zespołową grę sceniczną spektaklu „TO SIĘ WYTNIE”, w reżyserii Pani Katarzyny Kasprzyckiej
4) Grupa Teatralna „Imponderabilia” z II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie za uniwersalizm i wielopoziomowe ujęcie problemów równouprawnienia kobiet w spektaklu „Polowanie na czarownice”.
5) „Teatr Bardzo Amatorski” z Śródziemnomorskiego LO w Lublinie za czystość formy scenicznej etiudy teatralnej pt „Szał. Młodopolska Etiuda Dramatyczna” zrealizowanej pod opieką Pani Marty Malik.
6) Grupa Teatralna „Spicy Eden” działająca w ramach Inkubatora z Teatru im Juliusza Osterwy w Lublinie za poszukiwanie indywidualności postaci zespołowej grze aktorów, w reżyserii Pana Wojciecha Rusina.

Pani Marta Ledwoń reprezentująca Centrum Artystyczne Marty Ledwoń „Daję Słowo” i Jurorka „Zwierciadeł” przyznała indywidualne nagrody dla: Blanki Woźniak ze spektaklu pt. „Spóźnione odwiedziny” i Stanisławy Kasztelaniec – Kiszki ze spektaklu pt. „W(Inny)?”.

Jury postanowiło przyznać także nagrody indywidualne
1) Natalia Targońska, Iga Grudka za scenariusz i reżyserię spektaklu „Sąd Ostateczny”
2) Blanka Woźniak, Stanisława Kasztelaniec – Kiszka za grę aktorską w różnych spektaklach

Jury bardzo dziękuje dyrekcji II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie w osobie Pani Małgorzaty Klimczak za nieustanne wspieranie ważnego dla społeczności szkolnej wydarzenia, które na stałe wpisało się na karty lubelskiej kultury teatralnej. Szczególne podziękowania kierujemy do nieocenionych organizatorów „Zwierciadeł”: Pani Anny Maliszewskiej – Pokrzywy i Pani Agnieszki Trąbskiej, a także dla twórców „Zwierciadeł” Pani. Katarzynie Jóźwik oraz Pana Dariusza Figury. Dzięki ich oddaniu, pasji i życzliwości „Zwierciadła” zawsze kojarzą się z miłym i oczekiwanym wydarzeniem.

Jury dostrzega udział całej społeczności szkolnej nauczycieli, młodzieży – wolontariuszy, którzy z poświęceniem i wielką kulturą wspomagali organizacyjnie imprezę i spowodowali, że „Zamoy” na czas „Zwierciadeł” stał się świątynią sztuki teatru.

-Mieczysław Wojtas
-Bartłomiej Miernik
-Marta Ledwoń