Zwierciadła 2007

Zwierciadła 2007 upłynęły pod znakiem grupy „Teatrikon”. To właśnie oni, jeszcze na kilka miesięcy przed startem imprezy podjęli się organizacji autorskiego projektu „Na deskach przyjaźni”. Był on przeprowadzony w ramach programu „Make a Connection” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Nokii.

Logo Teatrikonu

W związku z tym dzielna grupka młodych adeptów sztuki teatralnej postanowiła wprowadzić w świat teatru swoich młodszych kolegów i koleżanki ze świetlicy przy Szkole Podstawowej na ul. Radziwiłłowskiej. Teatrikon w składzie: Wiola Włosek, Barbara Biernacka, Anula Grzesiak, Ewa Szymczyk, Magda Rudnicka, Amela Zgierska, Justyna Stadnik, Piotrek Kostecki i Darek Figura (później dołączyły: Anna Skóra i Joanna Szyba) organizował warsztaty teatralne oraz pomagał w przygotowaniu przedstawienia „Kopciuszek”. Odwiedziliśmy naszych znajomych z Fundacji Kresy 2000 w Nadrzeczu podczas Dnia Dziecka i mieliśmy szansę przenieść się w świat opowieści o „Piesku i Kotku” oraz poznać nieroztropnego Gabrysia i inne bajkowe postaci. Część grupy uczestniczyła w warsztatach aktorskich, które zrodziły owoc w postaci spektaklu „Czwarty rozbiór antylop”. Dla „Zwierciadeł” nasz projekt oznaczał wzbogacenie się o nowe reflektory i kotary na drzwi wejściowe do sali gimnastycznej.

Potem przyszedł długo wyczekiwany dzień 7 marca i wystartowaliśmy z kolejną edycją Spotkań Teatralnych. Pierwszego dnia poszło gładko – Wiola streściła nasze projektowe osiągnięcia, później występy konkursowe i koncert zespołu GWARDIA (w składzie: Kuba Wilk, Tomek Tarczyński, Sławek Krawczyk, Darek Figura). Problemy pojawiły się w czwartek. Szumnie opisywany „Makbet w Zamoyu” nagle wyparował i zarówno monodram z Nadrzecza, jak i spektakl z Kazimierza inspirowane sztuką Szekspira nie zostały odegrane na naszej scenie. Spowodowało to niemały chaos i poważne perturbacje programowe, ale jakoś przeżyliśmy i zdobyliśmy kolejne cenne doświadczenia. Wieczorem Panopticum ze spektaklem „Poczekalnia” i można było położyć się spać. Jeszcze tylko 9 marca – warsztaty i spotkanie młodzieży z Jackiem Królem. Do tej pory możemy tylko żałować, że nikt nie zrobił zdjęć z tego spotkania. Emocje związane z finałem, swoim kapitalnym „Kopciuszkiem” rozładowali na szczęście nasi mali znajomi z projektu. Otrzymali chyba największą owację podczas całego festiwalu. Nieubłagane jury odczytało swój werdykt i ot – kolejne Zwierciadła można było uważać za zamknięte.

„Czasem Paris, czasem sari”, grupa Dramlit

Duże „Zwierciadło” otrzymała grupa Cudze Dzieci z III LO im. Unii Lubelskiej, instr. Justyna Olejarz za spektakl „Ach te kobiety”
– I Małe „Zwierciadło” otrzymała Grupa Teatralna z Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego, instr. Alina Smyl za spektakl „Gdzie diabeł piechotą chodzi”
– II Małe „Zwierciadło” otrzymała grupa teatralna Rozdwojona Końcówka z II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego za spektakl „Jak powietrze”

Wyróżnienia:
– Grupa Słoneczne wyraki za „Szczęśliwe wydarzenie”
– Grupa Dramlit za „Czasem Paris, czasem sari”

Słoneczne wyraki, „Szczęśliwe wydarzenie”

Nagrodę Publiczności otrzymał zespól teatralny SŁONECZNE WYRAKI z II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego
– Nagrodę i Puchar Prezesa MPK Lublin dla Najlepszego Aktora IV Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” otrzymał Mateusz Wróblewski z teatru Cudze Dzieci z III LO im. Unii Lubelskiej

Kopciuszek wystawiany w ramach projektu „Na deskach przyjaźni”